کتاب قصه کودکان، معیارهای انتخاب درست
تاريخ : شنبه 17 مهر 1395 | 4:01 PM | نویسنده : مامان طاها و رها

والدین بهتر است در انتخاب قصه برای فرزندشان دقت لازم را به خرج دهند و براساس سن فرزندشان کتاب داستان برای وی تهیه کنند و متوجه رده سنی وی و نوع داستان باشند.


ادامه مطلب :
نقش قصه در رشد کلامی کودک
قصه‌ خوب قصه‌ای است که متناسب با سن کودک انتخاب شود، انتخاب قصه‌ای که تناسبی با سن کودک ندارد باعث ایجاد اضطراب و ترس در کودک می شود. عظیم عظیمی، روانشناس کودک با تاکید بر نقش قصه در رشد کلامی کودک، گفت: قصه‌گویی زمینه ساز رشد شناختی و ارتباطی کودک می‌شود.
 
قصه زمینه‌ افزایش خزانه زبانی کودک را فراهم می‌‍‌آورد
قصه زمینه‌ رشد کلامی کودک را از طریق افزایش دایره لغات او فراهم می‌آورد. افزایش خزانه زبانی باعث رشد دامنه ارتباطات کودک می‌شود، این مهم می‌تواند رشد همه جانبه کودک را در پی داشته باشد، چراکه اگر کودک در بستر قصه گویی رشد کند با کمبود رشد شناختی و عاطفی مواجه نخواهد شد.
 
ویژگی‌های قصه‌های خوب
قصه‌های خوب قصه‌هایی هستند که متناسب با رده سنی کودک انتخاب شوند، چراکه در این صورت خواهند توانست نقش مهمی در رشد کودک داشته باشند.
 
بهترین کتاب برای کودکان کتاب‌های تصویری
این کتاب‌ها می‌تواند نقش مهمی در پرورش خلاقیت‌ کودک داشته باشند‌. عظیمی استفاده از پازل‌های قصه‌ای را در شکل‌گیری شخصیت کودکان و رشد شناختی آن‌ها مناسب ارزیابی کرد و افزود: اینگونه قصه‌ها از این جهت که کودک را با فکر کردن وادار به خواندن و درک قصه می‌کند می‌تواند نقش مهمی در پرورش توانایی‌های کودک داشته باشد.
 

 
بهترین زمان برای آغاز قصه گویی در کودکان
سنین سه سالگی به بالا بهترین زمان برای آغاز قصه گویی است، قصه‌گویی در سنین سه سالگی به بالا در روند گرایش کودک به مسائل مختلف تاثیر زیادی دارد.
 
[موضوع : کودک و تربیت,کودک و آموزش]